BARF

Podporovatelé přirozeného stravování tvrdí, že nejlepším řešením jako psa krmit je návrat k syrové stravě. Takto se totiž dodnes stravuje vlk, který je psím předchůdcem, a jde tedy o přirozenou a ideální stravu. Takové krmení můžete znát i pod názvem BARF. Tato zkratka se vykládá různými způsoby jako například Born Again Raw Feeders nebo Bones And Raw Food. Jde zkrátka o to, že pes má přijímat pouze syrovou stravu. Při tomto způsobu krmení tak získává všechny potřebné bílkoviny a ostatní živiny v té nejlepší a nejstravitelnější formě

Důležité však je vědět, jak takové krmivo podávat. Je třeba si nastudovat, co a v jakém objemu byste psovi měli dávat, což není úplně jednoduché, protože výživové potřeby psů jsou dost složité. Pokud vás to ale opravdu zajímá, dá se to zvládnout. Problémem může být skladování zásob zmrazeného masa. Ne každý má doma mrazničku vyhrazenou na psí maso a průběžné nákupy pro psa se mohou dost prodražit. Je nutné si předem promyslet, jestli budete mít dost místa, ale i energie na přípravu masa, zeleniny a ovoce pro vašeho miláčka.

Vařená strava

Existují i ​​zastánci vařené stravy pro psy. Jde o velmi složité krmení, protože opět musíte vědět, co přesně pes potřebuje a v jakém množství. Navíc musíte toto jídlo téměř každý den vařit, což vám zabere spoustu času. A i když si všechno dobře nastudujete, je tu stále (stejně jako při BARF-e) riziko, že poměry jednotlivých živin jednoduše neodhadnete a váš pes bude strádat.

Granule

V dnešní době je zcela běžné, že většina pejskařů krmí své domácí mazlíčky kompletními krmnými směsmi. Jde totiž o nejjednodušší a nejrychlejší způsob krmení, který vyhovuje majitelům i pejskům. Pokud si totiž vyberete kvalitní granule, a ne ty ze supermarketů, máte jistotu, že váš pejsek dostane ve svém krmivu vše, co potřebuje. Kvalitní krmiva obsahují bílkoviny živočišného původu, tuky, stravitelné sacharidy a vyvážený poměr vitamínů a minerálních látek. Díky tomu stačí jeden až dvakrát denně naplnit vašemu čtyřnohému kamarádovi misku s granulemi a bude spokojený a zdravý. A vám stačí jednou za čas koupit sáček nebo pytel granulí, které odložíte kamkoliv, a nemusíte hledat speciální místo na krmivo pro psa jako při BARF-e či vařené stravě.


Při granulích je však opravdu důležitý výběr vhodného krmiva. Nedejte na každou reklamu. Tak jako u všech reklam platí, že propagace (mnohdy zbytečně) prodražuje samotný výrobek. Podívejte se raději pořádně na složení konkrétních granulí a zjistíte, zda jde opravdu o kvalitní granule obsahující maso, nebo jde o "šrot" s umělými aromaty či barvivy. Na prvním místě složení by u kvalitních granulí měl být zdroj živočišných bílkovin a ne obiloviny. Pozor si však dejte i při granulích, které sice toto kritérium splňují, ale na dalších místech je uvedeno několik druhů obilovin jednotlivě. Po jejich sečtení často zjistíme, že obiloviny nad masovou složkou výrazně převyšují.

Při výběru nových granulí je důležité nejen jejich složení, ale i chuť. I v případě nejlepších granulí "podle tabulek" nemusíte svému čtyřnohému miláčkovi lahodit - a jakmile mu nebudou po chuti, nejen že zbytečně vyhodíte peníze, ale váš pes nedostane to, co ve stravě potřebuje. Z tohoto důvodu je dobré při hledání správných granulí začít s malými baleními, při kterých zjistíte či pejskovi chutnají nebo ne. Při změně granulí je však důležitý i postupný přechod na nové krmivo. Náhlá změna totiž může udělat nemalou neplechu v trávení vašeho domácího miláčka, a vy si tak omylem můžete myslet, že nové granule pro vašeho pejska nejsou dobré. Přistupujte proto ke změnám krmiva vždy raději pomalu - postupně snižujte množství starého krmiva a zvyšujte podíl nového. Spotřebujete tak staré granule a plynule projdete na ty lepší.

Na závěr ještě musím podotknout, že pokud jde o správnou výživu psa, není jednoduché říci, že určitý typ krmiva je dobrý a jiný zase špatný. Složení nám při výběru dost pomůže, ale v první řadě musíme sledovat psa a jeho potřeby. Ne každému totiž "sedne" všechno. A proto, pokud krmíte krmivem, které zcela nevyhovuje popisu vysoce kvalitního krmiva, ale pes na něm prosperuje, je zdravý a veselý, krmivo měnit nemusíte. Psi jsou totiž individuality a jejich trávení je na tom podobně. Myslete také na to, že krmivo, které dokonale vyhovuje psovi vašeho souseda, může vašemu psovi způsobovat zažívací potíže a podobně. Není nutné dané krmivo ihned zatracovat. Vyzkoušejte více možností - jen tak si budete jisti, že najdete pro svého psa to správné krmivo.