Simulace ekosystému

Akvárium je jakousi umělou simulací vodního ekosystému. Nejedná se však o plně soběstačný systém. Život v akváriu potřebuje podporu zvenčí – provzdušňování, filtraci, umělé osvětlení, regulaci teploty, přípravky na úpravu vody… atd.

Začátečník by měl zvážit, zda je schopen si akvárium vybavit sám. Jestli o tom má jisté pochybnosti, měl by si raději akvárium nechat sestavit na klíč. Nebo by možná bylo nejlépe, aby si nejprve zakoupil nějaký kompletní akvarijní set, ve kterém je obsaženo vše potřebné: od filtračního systému – až po osvětlení. Tyto akvarijní sety mají pro začátečníka tu výhodu, že se může soustředit pouze na péči o rybky (místo řešení technických problémů).

Velikost a umístění nádrže

Ideální velikost akvária vždy záleží na možnostech a plánech chovatele. Větší akvária mají tu výhodu, že tvoří větší a stabilnější ekosystémy. S velikostí nádrží však i stoupají nároky na kvalitu a výkon vybavení, jako jsou čerpadla, filtry, vzduchování, osvětlení

V akváriu je důležité udržovat stabilní teplotu. Proto akvárium nepatří na místa, kde se mění teplota (např. nepatří k oknu nebo k radiátoru). Rozhodně by akvárium nemělo být vystaveno přímému slunečnímu světlu.

A pokud jde o nejpoužívanější materiály na domácí akvária, tak po velmi dlouhou dobu bylo za nejlepší materiál považováno sklo. Dnes se však prosazují nádrže z akrylátu, jejichž transparentnost i odolnost je lepší než u skla. Akrylát je také lehčí. A navíc je tvarovatelný do různých designových provedení – viz např. akvarijní set značky Biorb.

Krmivo

Krmivo pro akvarijní ryby se dělí do 4 základních skupin: suché kompletní krmivo, živé krmivo, rostlinné krmivo a lyofilizované krmivo. Pro svou praktičnost bývají nejvíce využívána suchá kompletní krmiva. Na trhu je k dostání řada kvalitních suchých krmiv pro různé druhy ryb – vybírejte pečlivě ta krmiva, která budou vašim rybám vyhovovat. Suchá krmiva jsou nejčastěji k dostání ve formě vloček, granulí a tablet. Vločky se hodí spíš pro „hladinové“ ryby. Tablety zase více vyhovují rybám, co žijí u dna. A výhoda granulí spočívá v tom, že zůstávají konzistentní, nezakalují vodu a nedojedené zbytky můžete lehce odstranit.

Výběr rybek

Ani výběr rybek do akvária není radno podcenit. Nevybírejte ryby do akvária čistě podle estetiky. To je chyba. Člověk by si o zvažovaných rybách měl nejprve něco zjistit, aby věděl, že jim může dopřát vhodné podmínky pro život. Výběr provádějte tak, že bude hledět i na to, aby všem rybkám v akváriu vyhovovala obdobná teplota a obdobné PH vody. Rybky volte i dle jejich přirozenosti – hejnové ryby jen ve více kusech, teritoriální ryby zase nemůžete umístit do příliš těsného prostoru s dalšími rybami… A hlavně - pozor na dravce!