Co tedy udělat pro to, aby se vaše kočky zabavily a netrestaly stále dokola váš nábytek? Ne každý si může dovolit celou vymezenou místnost, může stačit příhodný kout v pokoji, který proměníte v kočičí hernu a místo, které budou tito naši domácí mazlíčci rádi vyhledávat. Součástí takového koutku nebo místnosti pro kočky by měly být různé překážky a pomůcky, propojené s hračkami, jejichž účel je jasný. Pohyb, ale také trénink, je naprostá nezbytnost zvláště při chovu v bytě.
Chovatel si musí uvědomit, že při pohybu po různých překážkách dochází také k obrušování drápků, na odpočívadle zase můžou kočky relaxovat a čistit si kožíšek, takže i zde spatřujeme velkou užitečnost. Vedle kvalitního krmiva a granulí jsou kočičí překážky a chovatelské pomůcky základem pro dokonalou kondici a štěstí vašich chlupatých mazlíků.

Materiály pro kočičí atrakce

Ještě než se pustíte do vytváření dokonalého hřiště pro kočku, měli byste vědět, které jsou nejpříhodnější materiály pro výrobu kočičích atrakcí. Možná patříte mezi ty šikovné chovatele, kteří budou schopni samovýroby, a tak se pár tipů může hodit. Základním a velmi příjemným materiálem, kterým bývají potažené kočičí příbytky, ale často i celé atrakce, je semiš. Svou strukturou se velmi blíží kočičí srsti, je příjemný na dotek a tvoří teplo.
Dalším materiálem, který je velice užitečný, a bývá nezbytnou součástí překážek pro kočky, je sisal. Možná ho budete znát z domácnosti, v podobě sisalového provazu, ovšem ještě více přínosný je pro kočku, které pomáhá brousit a zkracovat drápky. Sisal může být například součástí podlahy domečku, nebo je navinutý na spojovací sloupky kočičích šplhacích pomůcek. A jaké další zábavné a užitečné pomůcky můžete svým kočičkám pořídit? Pojďme se na ně podívat.

Kočičí domky

Podobně jako mají psi své boudy, i kočky mohou bydlet ve vlastním domečku. Většinou se tyto domečky vyrábí z překližkového dřevěného materiálu, který je potažen a vystlán semišem. Do domečku se dá vstupovat různými otvory, kočka zde najde především odpočinek a příjemné teplo, které miluje. 

Odpočívadla

Pro podobné účely jako domky, slouží odpočívadla. Většinou jsou součástí komplexnější kočičí atrakce, na kterou je potřeba vyšplhat. Ale co může být pro kočičku lepší, než pohybová aktivita, která je odměněna odpočinkem a rozhledem po celé místnosti?

Houpačky a hračky

Nic nezkazíte tím, když do atrakce zakomponujete hračku, nejlépe na takovém místě, na které bude muset kočka vyšplhat. Hra pro ni bude znovu odměnou a její kondice se bude rozvíjet. Tak trochu hračkou je rovněž houpačka, která se dá zakoupit či vyrobit samostatně, ale může být opět také součástí většího komplexu.
A jaké jsou ty nejoblíbenější hračky pro kočky? Samozřejmě jsou to různé koule, kuličky a míče, buďto samotné, nebo umístěné na provázku, kočka rovněž miluje hračky, do kterých se dá kousat a hlavně zatnout ostré drápky. I proto je důležité, aby byly kočičí hračky vyráběné z odolných, pružných a zdravotně nezávadných materiálů.

Šplhací stromy a věže

Asi nejlepším řešením je pořídit pro vaši kočku komplexní atrakci, zařízení, které má všechny atributy, o kterých jsme již hovořili výše. Chovatelé jim říkají šplhací stromy, šplhací věže nebo šplhadla a jejich variabilita je vskutku obrovská. Jednak mohou mít různé velikosti, jsou různě složité a také disponují rozdílnými barvami materiálů. Některé se hodí do kouta, jiné již vyžadují větší prostor ve vaší domácnosti, či dokonce samostatnou místnost.
A jak vlastně takové šplhadlo vypadá? Dole musí být pevná základna, ze které vychází vztyčné sloupky, spojující další patra a plošiny. Ty mohou být ve formě odpočívadel, no často jsou do nich zakomponovány také domečky. Mezi jednotlivými plošinami pak kočka šplhá buďto za pomoci spojovacích sloupků, opatřených sisalovým škrabadlem, nebo po žebříčku. Mohou se zde nacházet také různé tunely, houpačky a lanová zařízení, to vše samozřejmě propojené.

Tak co, troufli byste si na stavbu takové kočičí atrakce? Nebo se raději spolehnete na prodejce chovatelských potřeb? Rozhodně tím nic nepokazíte, zvláště pokud si až tolik nevěříte a nejste rodilý kutil. Nabídka prodejců je veliká a jistě si i vy najdete šplhací zařízení, které bude vaší kočičce (a vám) nejvíce vyhovovat svými rozměry i sestavou.

Ať vám kočka nezleniví

Nenechte svou kočku zlenivět a tloustnout, raději jí doma vybudujte dokonalé zázemí pro spoustu sportování a tréninku obratnosti. Vždyť co by taková kočka bez této vlastnosti byla? Velkou výhodou chovu kočičích jedinců je to, že se dobře adaptují na byty a uzavřené prostory, ovšem vždy je dobré zajistit jim kromě vyhřátého pelíšku také dostatek hry a taková zařízení, která dokonale imitují přírodní překážky, například právě šplhací stromy. Nejlepší odměnou za menší investici pak pro vás budou spokojené a zdravé kočky.