Pokud zjistíte, že má pejsek problémy se srstí, přibírá nebo naopak nesní svou krmnou dávku, možná je čas se zamyslet nad změnou granulí. Ať už si vyberete nové granulky ze stejné kategorie, nebo zkusíte např. superprémiovou výživu, vždy je potřeba postupovat pomalu. Každé granule totiž mají jiné složení, a tak i žaludek na ně reaguje jinak.

Krmící dávku měňte postupně

Jak tedy postupovat? Mějte připraven balíček starých granulí, na které je zvířátko zvyklé, a zároveň i nové krmivo, na které chcete přejít. Ideální změna by měla probíhat tři týdny, během kterých se mění poměry starého a nového krmiva.

První týden zkuste namíchat krmnou dávku v poměru 2 díly starého krmiva a 1 díl nového. Sledujte, jak pejskovi nebo kočce krmivo chutná, jak ho zvládá strávit a vyloučit. Pokud je vše v pořádku, druhý týden smíchejte krmiva v poměru 1:1. Třetí týden se poměr obrátí a starého krmiva už dávejte jen jeden díl ku dvěma dílům nového.

Co dělat při potížích?

Pokud změna proběhla hladce a pejsek neměl žádné problémy, můžete čtvrtý týden krmit už jen novým krmivem. Pokud se však vyskytly problémy jako průjem, plynatost nebo nechutenství, je vhodné do krmné dávky přimíchat trochu rýže nebo pejska nechat jeden den bez krmiva, případně jen o rýži. Když potíže ustoupí, pokračujte dál ve schématu. Pokud by ale měly přetrvávat více dní, kontaktujte veterináře a popište mu změnu granulí.