Role trestů při výchově

Tresty k výchově psa samozřejmě patří. Ale výchova nemůže být založena pouze na trestech. Výchovu je třeba primárně založit na pozitivní motivaci a dobré socializaci zvířete. Pes, který má s majitelem dobrý vztah a uznává ho jako svého pána, považuje za trest už jen to, že se na něj pán zlobí. Trestání si proto vyhraďte jen pro výjimečné situace a postavte výchovu na správném začlenění psa do hierarchie rodiny a na odměňování žádoucího psího chování.

Kdy a jak trestat

Tresty v žádném případě nesmí mít formu bití. Pánův rázný verbální nesouhlas spojený s vykázáním psa na jeho pelech (kde ho pán bude dočasně ignorovat) bývá ve většině případů dostatečně efektivní trest. Chycení psa za kůži za krkem a lehoučké zatřepání zvířetem také v některých situacích není na škodu (pro psa je to přirozenější trest než mnohými lidmi doporučované bití novinami).

Psa nemá smysl trestat, pokud sám neví, že udělal něco špatně. A také je nutné, aby případný trest přišel ihned po „zločinu“. Trestání s odstupem času je k ničemu – pes ani nebude vědět, proč vlastně je trestán. Trest je zkrátka účelný pouze za předpokladu, že jste psa přímo přichytili při něčem, o čem pes ví, že to nesmí dělat.

Výcvik psa hrou

Výcvik formou hry představuje nejpřirozenějším a nejsnadnější způsob výcviku psa. I v přírodě se štěňata psovitých šelem učí hrou. Využijte tedy této psí přirozenosti – a udělejte psovi z výcviku zábavnou hru, která bude bavit vás i psa. Hra však musí být vámi kontrolovaná a pes musí věnovat plnou pozornost vám a tomu, co po něm chcete. Při výcviku buďte trpěliví a nesprávné chování netrestejte, jen korigujte. A správné chování zvířete odměňte pochvalou a podáním psího pamlsku. Psům podávejte jen pamlsky určené pro psy, lidskými „dobrotami“ můžete zvířeti ublížit.

Při udělování příkazů psovi buďte sebevědomí a vyrovnaní – pes potřebuje cítit vaše „vůdcovství“. A pro označení žádoucího i nežádoucího chování psa užívejte vždy jen jeden výraz(např.: „Hodný“ a „Fuj“).

Odměňování

Většina psů ochotně spolupracuje, pokud z vaší kapsy cítí své oblíbené pamlsky. Dobrým způsobem, jak udržet psovu pozornost, je i to, když budete mít při výcviku u sebe psí hračku, kterou má rád. Na konci výcviku mu ji můžete dát jako odměnu. S délkou výcviku štěněte to zpočátku nepřehánějte. Když štěně začne ztrácet pozornost, nemá smysl pokračovat. Výcvik zakončete posledním úspěšně splněným příkazem - a odměňte psa oblíbenou hrou nebo hračkou (podle povahy psa). Poznámka: Nezapomeňte psovi upravit základní krmnou dávku žrádla dle množství pamlsků, které jste mu dali během výcviku za odměnu. Předsi jen nechcete přivodit svému miláčkovi zbytečné zdravotní potíže spojené s nadváhou.