Odpovídající a vyvážená strava

Každý druh zvířete má, samozřejmě, své specifické požadavky na stravu. Důležité je správné vyvážení krmiva, co se týká jeho obsahu (zejména se jedná o vzájemný poměr množství bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních látek a vitamínů). Existuje několik způsobů, jak docílit ideální balanci - a je na vás vybrat si tu nejvhodnější. Svému mazlíčkovi můžete krmivo připravovat doma, což je časově hodně náročné. Můžete také nakoupit kvalitní konzervovaná mokrá krmiva. Stravu lze řešit i prostřednictvím granulované stravy. Podívejme se nyní na tu nejvíce oblíbenou variantu – granule.

Granule

Majitelé větších domácích zvířat, jako jsou psi a kočky, z ekonomických i časových důvodů čím dál více dávají přednost granulím. Vynález granulované stravy ve své době představoval malou revoluci ve způsobu krmení domácích mazlíčků. Je to totiž pro chovatele nejsnadnější způsob, jak se postarat o vyváženou stravu zvířete. Navíc granule jdou jednoduše skladovat a nezkazí se tak rychle jako čerstvá potrava. Toto ocení hlavně majitelé velkých psů, kterým byste jinak museli rezervovat většinu lednice pro skladování masa a dalších surovin pro přípravu kvalitního pokrmu.

Proto dnes trh nabízí celou škálu granulí – granule pro psy, granule pro kočky, ale i například granulky pro morčata či králíky. Mějte však na vědomí, že mezi jednotlivými produkty existují obrovské kvalitativní rozdíly. A počítejte i s tím, že granule v nejnižší cenové hladině nebývají kvalitní. Často dokonce bývají i zdraví škodlivé, protože zvířeti nejenže neposkytují potřebné výživné látky, ale mnohdy obsahují i nebezpečnou chemii. A navíc - a to si mnoho lidí ani neuvědomuje - nákupem nekvalitních granulí de facto nic neušetříte. Nekvalitních granulí budete muset dávat zvířeti daleko větší množství než těch kvalitních – zvíře nedostane v krmné dávce to, co jeho tělo potřebuje a navíc ho vystavujete nebezpečí ve smyslu zdravotních komplikací.

Šetřit se musí rozumně

Vše je o racionalitě. Na některých věcech se vyplatí šetřit, na některých ne. Na kvalitě základního krmiva se šetřit nevyplatí. Obzvlášť se nevyplatí šetřit u štěňat psů velkých plemen, která pro svůj zdravý vývoj vyžadují tu absolutně nejvyšší kvalitu žrádla. U dospělého psa ve středním věku už můžete lehce slevit z požadavků na kvalitu, ale v době růstu mu podávejte jen to nejlepší - vyplatí se to. A méně zkušení chovatelé, kteří nemají „v malíku“ výživové potřeby psa, aby si mohli troufnout sami připravovat žrádlo, by se měli u štěněte raději držet kvalitních granulí, které jsou přímo určené pro štěňata. Váš mazlíček na vás spoléhá – pomozte mu výběrem vhodného krmiva k tomu, aby mohl prožít svůj život kvalitně a ve zdraví.