Hlodavci jako domácí mazlíčci se těší čím dál větší oblibě. Jde totiž o velmi milá zvířátka, která pro svůj život nepotřebují moc místa, a jsou tak vhodná i do menšího bytu. Když jste se rozhodli, že si pořídíte hlodavce, nezapomeňte si napřed nastudovat konkrétní potřeby daného druhu. Jde hlavně o velikost klece, o různé hračky, podestýlky, nemoci a podobně. V tomto článku se něco dozvíte o nutričních požadavcích jednotlivých druhů hlodavců, a tak budete vědět, jak přistupovat ke krmení svého nového domácího mazlíčka.

Už podle názvu této skupiny živočichů je jasné, že budou mít hlodáky. Jedná se o zuby, které neustále dorůstají a hlodavci si je obrušují při krmení, ale i při ohlodávání dřeva či jiných materiálů, jež využívají například na stavbu hnízda. Nezapomeňte proto dát do klece třeba vhodnou větvičku stromu nebo kámen na hlodání, aby váš mazlíček byl zdravý.

Potkani, myši, křečci, pískomilové

Základem jejich stravy je zrno, které jim můžete dávat přímo v hotových směsích, které se vyrábějí přesně podle požadavků konkrétního druhu. Při koupi krmiva proto dbejte hlavně na to, pro jaký druh je krmivo určeno. Krmiva pro tyto druhy by měla obsahovat nejméně 16% proteinů a 4-5% tuku. Rozdíly jsou minimální, a proto na trhu naleznete krmiva často určená pro více než jeden druh hlodavců. Jakmile však chcete, aby váš domácí mazlíček měl vše, co potřebuje, obstarejte mu raději kvalitnější krmivo pro konkrétní druh.

Pokud jde o množství krmiva, záleží hlavně na velikosti jedince a jeho aktivitě. Mnoha hlodavcům prospívá, když jim necháte krmivo k dispozici nonstop. Jiným více vyhovuje krmení ráno a večer, protože při neustálé dostupnosti krmiva o něj ztrácí zájem. Množství krmiva kontrolujte hlavně u jedinců, kteří si rádi dopřávají víc, než je třeba, a hrozí jim tak tloustnutí. Pozor si dávejte hlavně na křečky, kteří mají v oblibě tzv. „křečkování“, kdy si krmivo přenesou v lícních vacích do úkrytu. Při krmení jim proto kontrolujte skrýše.

K základní krmné směsi svému mazlíčkovi samozřejmě můžete přidávat i nějaké pamlsky. Neměly by však tvořit více než 20% krmné dávky. Vhodnými doplňky krmiva jsou různé druhy ovoce, zelenina, ale i ořechy a semena. Ořechy a semena však obsahují mnoho tuku, proto je podávejte jen výjimečně a v malém množství. Myši, potkani a křečci nepohrdnou ani kusem sýra či vařeného masa. Při takovýchto pamlscích nezapomeňte odstranit nedojedené zbytky, protože se velmi rychle kazí.

Morče

Tento druh hlodavců je velmi oblíbený, protože jde o větší druh, který je společenský a v případě dobré péče se dá pěkně ochočit. V mnohém se podobá králíkovi, i když ten mezi hlodavce nepatří. Podobné je i krmení morčat a králíků. Hlavní složkou krmiva morčat by mělo být kvalitní seno, které morčatům poskytne dostatek vlákniny. Vhodné je denně doplňovat krmivo o zelenou stravu, ať už jde o salát nebo jinou zeleninu. Morčata mohou dostávat takovéto krmení častěji a ve větších množstvích než například křečci a myši. S ovocem však opatrně, kvůli vysokému obsahu cukru. S králíky mají morčata společnou i tvorbu cékotrofů. Jde o typ trusu, který morčata okamžitě po vyloučení z těla snědí. Takto získávají hlavně vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Největším rozdílem, co se nutričních požadavků morčat týká, je vitamín C. Ostatní hlodavci si tento vitamín dokážou vyrobit v těle, avšak morčata ne. Proto je důležitý pravidelný přísun zeleného krmení, které tento vitamín obsahuje. Nikdy ale morčeti nedávejte citrusy. I kompletní krmiva určená speciálně pro morčata by měla tento vitamín obsahovat, a proto v žádném případě morčeti nekupujte krmivo určené pro jiný druh hlodavců. Stavte na kvalitní značce krmiva a vaše morče bude spokojené a zdravé. Nezapomínejte kontrolovat dobou spotřeby krmiva a nedávejte svému morčeti krmivo po datu spotřeby. Vitamín C je totiž velmi citlivý na vysoké teploty a sluneční záření, je tedy možné, že při nesprávném skladování deklarované množství vitamínu v starším krmivě už nebude.

 

Činčila

Činčily se díky své krásné a jemné srsti stávají hodně populárním domácím zvířátkem, které ale není jednoduché ochočit. Jestli jste si i tak pořídli činčilu, postarejte se o správnou výživu - a můžete se těšit na roky strávené ve společnosti tohoto krásného zvířátka.

Činčily potřebují pro svoje zdraví velmi mnoho vlákniny, a tak základem stravy je kvalitní seno a jednoduché granule pro činčily, které se vyrábějí opět ze sena. Na trhu najdete i kompletní krmiva s obsahem různých pochoutek, avšak nejde o vhodné krmivo. Nejideálnější jsou jednoduché granulky. Množství granulí přizpůsobte velikosti své činčily a řiďte se doporučeným dávkováním výrobců. Seno by činčila měla mít neustále k dispozici.

Určitě občas můžete své činčile dopřát i nějaký pamlsek, ale ve velmi malých množstvích a velmi zřídka. Vhodný je kupříkladu kousek sušené mrkve či jablka. Ideální jsou sušené šípky, sušená pampeliška či ovesné vločky. Dočtete se i o tom, že činčile můžete dát nějaký ořech či semena, avšak pro vysoký obsah tuku jde o nevhodný pamlsek, který může činčile způsobit zdravotní problémy. Zjednodušeně se dá říci, že činčile k životu stačí kvalitní seno a granule na bázi sena. Vše ostatní je zbytečné, a proto využívejte pochoutky opravdu střídmě.

U všech hlodavců samozřejmě nikdy nezapomínejte na neustálý přísun čerstvé vody v napáječce. Některým hlodavcům vyhovují napáječky kuličkové, ale jiní preferují napáječky hladinové. Sledujte proto svého nového hlodavce, jestli z napáječky pije vodu. A pokud by se vám to nezdálo, zkuste raději jiný typ napáječky. Předejdete tak zbytečným problémům s dehydratací.