Tentokrát budeme věnovat pozornost nepříjemným parazitům, které umí pořádně ztrpčovat život nejen vašim domácím mazlíčkům, ale také vám. Jak tito příživníci ohrožují vaše zvířátko, a jak se jim bránit?
 
Parazity můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny: ektoparazity a endoparazity. Už z názvů těchto skupin vyplývá, že ektoparazity budeme hledat hlavně na kůži psa a endoparazity v těle.

Vnější paraziti umí být velmi nepříjemni, protože svým životem otravují život vašeho domácího miláčka i ten váš. Během jejich přítomnosti na těle zvířete mohou vznikat i závažnější problémy jako svědění a vypadávání srsti. K nejznámějším vnějším parazitům domácích zvířat patří klíšťata, blechy a vši. Mezi častými parazitózami však najdeme i ušní svrab a cheyletielózu.

Blechy

Jde o tvory, které zvířatům způsobují nepříjemné svědění kůže, která se pak může zapálit, což může způsobit i vypadávání srsti. Projevy mohou být zpočátku nenápadné, ale po rozmnožení blech se zvýrazní. Přinášejí s sebou i riziko vzniku alergie na jejich kousnutí, kdy vznikají výrazné příznaky i kvůli jediné bleše. Hrozí tu však ještě jedno nebezpečí - psi a kočky se od nich mohou nakazit tasemnicí Dipylidium caninum, protože blechy se živí vajíčky těchto tasemnic. Boj s blechami bývá zdlouhavý a náročný, ale dá se zvládnout. Na trhu je množství preparátů proti blechám - koupele, spot-on, spreje, obojky. Aplikujte je přímo postiženým zvířatům nebo preventivně, avšak vždy důkladně ošetřete i prostředí, ve kterém zvířata žijí, protože se v něm zpravidla nachází množství bleších vajíček.

Klíšťata

Tato hrůzostrašná stvoření jsou velmi nebezpečná, protože mohou být přenašečmi různých nemocí - u nás nejčastěji boreliózy.  I neinfikované klíšťata dokáží zvířatům nadělat problémy. Mohou vznikat kožnízánětlivé reakce a při velkém napadení dochází i ke ztrátě krve, kterou menší psi nedovedou dobře snášet. Abyste předešli těmto negativním scénařům, nezapomeňte svého pejska v době sezóny klíšťat pravidelně ošetřovat přípravky s účinkem proti klíšťatům. Jde o různé postřiky, obojky či dokonce tabletky s dlouhým účinkem. Ani po ošetření však nezapomeňte pejska občas prohlédnout a zkontrolovat si tak účinnost aplikovaného preparátu. V případě, že na zvířeti klíště najdete, vyjměte ho co nejdříve. Dávejte si pozor na to, aby se vám povedlo odstranit celé. Pomohou vám speciální pinzety na vybírání klíšťat, se kterými klíštěte odstraníte rychle, jednoduše a hlavně bezpečně.

Vši

Vši se živí lupy a kožními sekrety. Příznakem je opět svědění a postup ošetření podobný jako u jiných ektoparazitóz. Důležité je vybrat vhodný přípravek.

Cheyletiela

Tyhle roztoče parazitují v povrchových vrstvách kůže. Způsobují svědění a napadají různá zvířata. Rychle se šíří i na člověka. Po zdiagnostikovaní s léčbou nebývá problém. Stačí na zvíře použít vhodný přípravek s účinností na cheyletiely, případně ošetřit i okolí zvířete, aby se problém vyřešil rychleji.

Ušní svrab

Už z názvu vyplývá, že jde o velmi svědivé onemocnění vyskytující se v uších. Nejčastěji postihuje kočky, které se nakazí venku při kontaktu s jinou napadenou kočkou, ovšem postihuje i psy a bohužel se může rozšiřovat i nepřímo pomocí věcí, které přišly do kontaktu s nakaženým zvířetem. Kromě svědění můžeme při tomto onemocnění na zvířeti pozorovat i hnědo-černé strupy v uších. Při absenci terapie mohou nastat komplikace v podobě perforace bubínku. Léčba musí být rázná. Obvykle začíná pořádným vyčištěním zvukovodu, následuje pravidelné užívání kapek, které působí proti roztočům i proti svědění. Vhodné je i celkové ošetření zvířete přípravkem proti roztočům.
        


Vnitřní paraziti nejčastěji způsobují trávicí potíže, hubnutí, ale mohou postihnout i jiné vnitřní orgány než trávicí trakt. Patří sem několik skupin parazitů, k těm nejdůležitějším patří tasemnice a škrkavky.

Škrkavky

Psi a kočky se škrkavkami infikují požitím vajíček z vnějšího prostředí. Ve střevě se z vajíček uvolní larvy, které migrují tělem do jater, plic a jiných orgánů. Při jejich migraci může docházet k poškození těchto orgánů, doprovázené kašlem, zánětem plic a ztíženým dýcháním. Larvy jsou pak vykašlány a se slinami opět spolknuty. Tak se znovu dostanou do střeva, kde dospějí a produkují vajíčka, které se do vnějšího prostředí dostávají v trusu. U psů je přenos škrkavek možný i během těhotenství, protože vlivem hormonů se larvy aktivují a dostávají se přes placentu do plodů. Larvy se mohou dostat i do mléčné žlázy a následně se vylučují v mléku a to u psů i koček. Nejtypičtějšími příznaky napadením škrkavkami jsou průjmy, zvracení, nafouklé břicho, hubnutí, zda zmíněné problémy s dýcháním. Terapie se provádí pomocí odčervovacích tablet či past účinných na škrkavky. Takové ošetření by se mělo opakovat pravidelně a hlavně u mláďat by se mělo dělat často - jednou za 2 týdny až do věku 3 měsíců.

Tasemnice

Jde o parazity s dlouhým tělem, které parazitují v střevě domácích zvířat i lidí. Články těla tasemnice po dozrání odpadnou a vylučují se do vnějšího prostředí přes výkaly. Jeden takový článek obsahuje množství vajíček. Ty mohou být potravou blech a spolknutím blechy se dostanou do těla zvířete. Zvířata se však mohou infikovat i přímým požitím vajíček z prostředí nebo požitím mezihostitelů tasemnic (hlavně hlodavců). Průběh nákazy tasemnicemi bývá často bezpříznakový nebo jen mírný. Mohou se však objevit i výrazné příznaky: bolesti břicha, průjem, zhoršená kvalita srsti, hubnutí. Proti tasemnicím se bojuje pravidelným odčervováním vhodnými pilulkami.
 


Existuje ještě mnoho druhů parazitů, které mohou napadnout naše domácí mazlíky, avšak zmiňované patří k těm nejčastějším. Pokud se chcete těmto nepříjemnostem vyhnout, občas zajděte na prevenci k zvěrolékaři. Proti ektoparazitům zabírají pravidelné aplikace spot-onů, antiparazitárních obojků a podobně. S endoparazity je to složitější. Existuje totiž mnoho názorů na to, jak často zvířata odčervovat. Při mláďatech určitě vsaďte na časté odčervení a dále si můžete nechat poradit veterinářem. Doporučí vám vhodnou odčervovací schému nebo se s ním dohodnete na pravidelných kontrolách trusu vašich domácích zvířátek. Na základě těchto vyšetření se určí, zda je zvířátka třeba odčervovat. Jde o ideální postup, který vašim zvířátkům zajistí život bez parazitů a zbytečného odčervování.