Co je BARF?

Výraz BARF má původ ve slovním spojení „Born Again Raw Feeders“. Dnes se však spíše setkáte s výkladem, že BARF je zkratka slov: „Bones And Raw Food“ (česky: Kosti a syrová strava). BARF tedy představuje jakýsi návrat k přirozené stravě masožravých šelem. Základem BARF je čerstvé syrové maso, které je doplněno o další přísady, jako je syrová zelenina, syrové ovoce, syrové kosti, syrové vnitřnosti… atd. Tyto přísady musí být chovatelem vybírány tak, aby spolu s masem vytvořily nutričně hodnotné a vyvážené krmivo.

Argumenty příznivců BARF

Argumentace ve prospěch BARF je primárně založena na myšlence, že se jedná o autentickou stravu, pro kterou je zažívací ústrojí masožravých šelem uzpůsobeno. Propagátoři metody BARF dále upozorňují na fakt, že tepelná úprava stravy degraduje účinnost některých zdraví prospěšných látek v krmivu – a proto prý že je lepší krmit zvíře syrovým žrádlem. Což svou logiku má.

Ale to, co opravdu všechny příznivce metody BARF spojuje, je nedůvěra k veškerému komerčně vyráběnému krmivu. A bohužel se často jedná o iracionální nedůvěru, která je založena jen na dojmech a víře. Kupříkladu neexistuje jediná relevantní vědecká studie, která by se zabývala dlouhodobým výzkumem toho, jestli zvířata krmená způsobem BARF jsou opravdu zdravější než zvířata krmená například granulovanou stravou. Většina veterinárních kapacit naopak tvrdí, že krmení kvalitní značkou granulí je v pořádku. A mnozí veterináři granule dokonce považují za nejlepší způsoby výživy domestikovaných šelem (jen musí člověk vybrat dobrou značku).

BARF a zdravotní rizika

Nejradikálnější zastánci metody BARF vám budou tvrdit, že krmení syrovou stravou nepřináší žádná zvýšená zdravotní rizika. Že prý zažívání šelem je natolik silné a účinné, že zlikviduje veškeré parazity, viry a bakterie, které by se v tepelně neupravené potravě mohly nacházet. To je však polopravda. Zažívací ústrojí šelem je opravdu dost účinné, ale ne tolik, aby infekce šla úplně vyloučit. Profesionálně konzervované mokré krmivo nebo granulovaná strava jsou zkrátka v tomto směru pro zvířata bezpečnější – a není fér to tajit.

Další zdravotní rizika „barfování“ mohou vyplývat z neznalostí chovatelů. Vytvořit správně vyvážený jídelníček pro šelmu není jen tak. Jsou pro to třeba určité znalosti biologie Chovatel musí vědět, které potraviny jsou pro zvíře vhodné – a které naopak nevhodné či dokonce jedovaté. Navíc musí vědět i to, jak je správně zkombinovat, aby zvíře v krmné dávce dostalo všechno, co potřebuje.

Ekonomická stránka věci

BARF je výrazně časově náročnější než krmení granulemi. A pokud je řeč o chovu velkých plemen psů, tak BARF vám může udělat velký průvan v peněžence. Není to nejlevnější způsob krmení.