Plán zajištění péče o psa

Mějte předem vymyšlený plán zajištění péče o zvíře. Musíte si být jisti, že dokážete psovi zajistit každodenní péči (pravidelné krmení, venčení, procházky, hry...). Pes je skvělý způsob, jak naučit děti odpovědnosti, proto děti do toho zapojte a dohlédněte, aby si svůj díl povinností řádně plnily.

Usnadněme to štěněti

Odebrání od matky je šokem pro většinu štěňat. Některá štěňata to zvládají lépe, některá hůře. Proces navykání na nové prostředí proběhne snadněji, pokud budeme mít vše předem pro štěně připravené. Mít jen psí obojek, vodítko a misky na žrádlo a vodu - to opravdu nestačí.

Rozhodně by štěně mělo ve svém novém bydlišti najít svůj vlastní psí pelech – tedy místo, které bude vyhrazené jemu, místo, na které ho v případě potřeby můžeme bez problémů vykázat.Psí pelechy by měly být pohodlné, ideální pro psy jsou pelechy se zvýšenými okraji – zvíře se v nich cítí bezpečně. A měly by být umístěny na přiměřeně teplém místě a mimo průvan. Pes je rád v kontaktu se svou lidskou „smečkou“, i to berte v potaz při volbě umístění jeho pelechu.

Krmivo a kousací hračky

Co se týče krmiva, zeptejte se původních majitelů štěněte, jakou značkou a jakým druhem krmiva ho krmili – a to štěněti pro začátek kupte. Je to šetrnější pro jeho zažívání i pro jeho psychiku, když dostane to, na co je zvyklé. A až postupně měňte jeho jídelníček, pokud je něco takového třeba. Když například štěně bylo krmeno méně kvalitní granulovanou psí stravou – a vy mu ji budete chtít změnit na kvalitnější druh granulí,postupujte opatrně. Nové (lepší) granule postupně přimíchávejte do porce původně užívaných granulí, dokud je zcela nenahradíte.

A jestli nemáte zájem o rozkousaný nábytek, roztrhané boty a podobně, nezapomeňte štěněti pořídit nějakou kousací hračku, na které se bude moct beztrestně vyřádit. Radost z hryzání je vlastní všem štěňatům, jde jen o to, jak ji usměrnit. Hryzáním do vhodných materiálů si pes navíc čistí zuby – tohoto principu využívají tzv. dentální pochoutky, které mnozí výrobci psího krmiva nabízejí ke koupi.

Štěně pod stromečkem nebo za vysvědčení?

Co říct na závěr - možná abyste nebrali frázi „dát štěně pod stromeček“ doslovně. Nebalte štěně do krabice a nevkládejte ho pod stromeček :-) Určitě přijdete na nějaký jiný, efektní a šetrnější způsob předání štěněte, při kterém nebudete štěně děsit v zavřené krabici. Tenhle dárek prostě nebalte..