Vliv médií a symptom “ustrašeného rodiče”

Toxoplazmóza je klasický mediální evergreen. Průměrný novinář totiž ví, že líčení katastrofických scénářů, které by nás mohly teoreticky postihnout, zaujme čtenáře nejspolehlivěji. V podání některých publicistů je kočka vlastně malá chodící chlupatá “smrt”. Člověk se až musí divit, kolik jinak normálně uvažujících lidí se nechá ovlivnit těmito mediálními interpretacemi. Někteří lidé dokonce vážně uvažují, že v případě těhotenství raději dají svou kočku pryč, i když zvíře žije celý život pouze v domě a vůbec nechodí ven lovit.

Pro pořádek ale dodejme, že tato médii šířená panika padá na úrodnou půdu, jelikož dnes si lidé pořizují méně dětí a ve vyšším věku, než tomu bývalo v minulosti – a jsou proto opatrnější.

Buďme racionální

Je pravdou, že toxoplazmóza existuje a je rozšířená. Dokonce velká část z nás se jí v průběhu života někdy nakazí, aniž bychom to poznali. Také je pravda, že kočka je ideálním hostitelem parazita toxoplasma gondii, který v infekčním stádiu nemoci vylučuje svéoocysty v kočičím trusu. A samozřejmě je pravda i to, že infikování toxoplazmózou v době těhotenství může představovat problém.

Ovšem představa, že kočka je nejčastějším přenašečem toxoplazmózy na člověka, je právě jen mediální interpretace. V zemích na úrovni ČR toxoplazmózu nejpravděpodobněji získáte ze syrového a špatně tepelně upraveného masa či z nemyté zeleniny (kočka se v pomyslném seznamu rizik nachází až někde na konci).

Navíc kočka s toxoplazmózou je infekční pouze po krátkou dobu (cca 14 dní) a pak se většinou stává imunní - a tak by byla opravdu velká náhoda, aby kočka poprvé onemocněla zrovna v době, kdy její chovatelka je těhotná. A k tomu ještě platí, že i kdyby kočka onemocněla v době těhotenství majitelky, tak to rozhodně neznamená jistotu, že se majitelka od ní nakazí. Když těhotná nebude v období své gravidity manipulovat s kočičím záchodem, nebude brát do rukou použitý kočkolit a kočičí trus a nebude „venkovní“ kočku nechávat spát na polštáři v posteli, je riziko nákazy minimální.

A u kočky, která celý život žije v domě a nechodí ven lovit, je strach z toxoplazmózy opravdu neopodstatněný. Takovou kočku můžete nakazit toxoplazmózou prakticky jenom vy tím, že jí dáte syrové infikované maso.

Minimalizace rizik

U těhotných žen by však bylo nejlepší, když nebudou zacházet s kočičím záchodem a stelivo pro kočky nechají vyměňovat partnera (jde totiž o obecnou hygienu a nejen o toxoplazmózu). Dále se doporučuje používat do záchodů kvalitní podestýlky, které dobře sají a „hrudkují“ – zvyšujete tak pravděpodobnost, že případní parazité zůstanou jen ve stelivu. Za takovéto kvalitní podestýlky pro kočky lze považovat například stelivo od firem Huhubamboo či Cat´s Best.