Kočky se od psů velmi liší i v oblasti stravování. Jde totiž o kočkovité šelmy, které jsou striktní masožravci, což znamená, že ke svému životu nutně potřebují maso - bez něho by kvalita jejich života byla velmi špatná. 

Potvrzuje to i to, že se u koček vyvinuly velmi silné schopnosti lovu, které mají zajistit přísun těch správných živin. Pojďme však ke konkrétním potřebám koček. Připomeňme nejprve vodu, která je ohromně důležitá. Kočky, na rozdíl od psů, nepijí příliš často. Proto je dobré, pokud získají vodu již v krmivu. Pokud však krmíte kočku suchou stravou, její chuť do pití můžete podpořit například tak, že její vodu nabídnete ve formě fontánky. Tekoucí voda je totiž pro kočky mnohem atraktivnější.

Jednotlivé kategorie živin, které kočka ve své stravě potřebuje jsou stejné jako u psů - jde o bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerální látky. V článku budeme proto rozebírat pouze specifické požadavky koček na složení stravy, které jse od psů mírně odlišují.

U koček existuje několik esenciálních aminokyselin, které musí získat z bílkovin v potravě. Ideální je proto dávat jimkrmiva živočišného původu, aby všechny potřebné aminokyseliny získaly ve stravě. Při kočkách třeba zmínit hlavně aminokyselinu taurin, kterou si psi vytvořit vědí, ale kočky ne. I z tohoto důvodu je pro kočky maso podstatnější jako pro psy, protože taurin se nachází výlučně v bílkovinách živočišného původu. Nedostatek taurinu v krmivu způsobuje řadu zdravotních problémů jako například hluchota, slepota, poruchy srdce, imunitní a reprodukční poruchy

U koček je také důležitý přísun tuků a správný poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tento poměr by měl být vkvalitních krmivech vyvážený, ale třeba na něj dávat pozor hlavně, pokud krmíte svou kočku surovou či doma vařenou stravou.

Kočky v potravě samozřejmě přijímají i sacharidy. Pro ně ideální je středně fermentovatelná vláknina. Krmiva s vysokým obsahem vlákniny nejsou vhodné pro kočky s vysokou potřebou energie jako jsou například mladé, rostoucí kočky.

Potřeby vitamínů jsou stejné jako u psů, většinu z nich si kočky dokáží vytvořit v těle samy nebo je ve vyvážené stravě získají. Pokud tedy kočka netrpí nějakou poruchou a veterinář vám to nedoporučí, je zbytečné krmit ji vitaminovými preparáty. Riziko předávkování vitamíny rozpustnými v tucích je totiž vysoké. Podobně jako psů je to i s minerálními látkami.

Pokud tedy máte svou kočku rádi, rozhodně jí dopřejte kvalitní a vyvážené krmivo. A obzvlášť pokud jde o kočku chovanou v bytě, je důležité dopřát jí dostatek bílkovin živočišného původu, aby získala všechny potřebné živiny. Kočky chované venku se lovem často o přísun živočišných bílkovin postarají, ale i tak si určitě od vás zaslouží to nejlepší krmivo, jaké jim můžete dopřát. Odměnou vám bude spokojená kočka, která vám bude dělat společnost dlouhá léta.