To, že je pes masožravec, naznačují už jeho zuby, které nejsou přizpůsobené na žvýkání, ale na hryzání a trhání.

Pes zkrátka není prase ani člověk, aby mohl jíst všechno, co se namane. A přestože pes není tak striktní masožravec jako kočka, i tak by měl být základ jeho jídelníčku živočišného původu.

Pokud se budeme bavit o nutričních potřebách psů, nesmíme zapomenout na důležitost vody. Jde o velmi zásadní prvek, který v těle tvoří víc než polovinu tělesné hmotnosti. Proto by měl mít pes neustále přístup k čerstvé vodě.

Co by mělo krmivo pro psy obsahovat

    • Bílkoviny jsou nejdůležitější součástí krmiva, protože jsou základem všech tělesných tkání, enzymů, hormonů atd. Tyto prvky jsou důležité vždy, ale zvýšená potřeba nastává v čase vyššího výkonu nebo gravidity. Důležitý je samozřejmě zdroj bílkovin. Pes jako masožravec dokáže nejlépe zužitkovat bílkoviny živočišného původu. Tyto suroviny mají ve svém složení všechny potřebné aminokyseliny. I rostliny jsou zdrojem bílkovin, neobsahují však všechny potřebné aminokyseliny. A protože si pes všechny aminokyesliny neumí vytvořit, potřebuje je získat právě z krmiva.

 

    • Tuky jsou nezastupitelným zdrojem energie. Také jsou důležité jako stavební prvek a součást mnohých hormonů. Jsou důležité i pro využití vitamínů rozpustných v tucích. Pro správné fungování organismu jsou nenahraditelné. Tuky jsou složené z mastných kyselin. Pro psy jsou nejdůležitější omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

 

    • Sacharidy jsou dalším důležitým zdrojem energie. Jejich úkolem je zabezpečit dostatečnou hladinu glukózy. K sacharidům patří také vláknina, která je důležitá pro správné fungování trávícího traktu. Pro psy je vhodný příjem středně fermentovatelné vlákniny, která má pozitivní vliv na fungování trávícího traktu a nezpůsobuje u psů flatulenci (nadýmání). Patří sem například otruby (kukuřice, rýže, pšenice), pšeničné meziprodukty, ale také například řepné odřezky. Jde o prvky, které jsou v krmivech pro psy obsažené celkem často, nesmíme však zapomínat na to, že je pes v první řadě masožravec, a proto by neměly být sacharidy na prvním místě ve složeni jeho krmiva.

 

    • Vitamíny potřebují psy pouze v malém množství, no přesto plní důležitý úkol. Jsou důležité pro celkový metabolismus. Většina kompletních krmiv obsahuje dostatek vitamínů, a proto je není třeba je dále doplňovat. Pokud ovšem krmíte jiným typem krmiva, dobře si prostudujte, jaké vitamíny a v jakém množství váš pes potřebuje. Není nutné to s nimi přehánět, protože hlavně u vitamínů rozpustných v tucích u psů hrozí předávkování.

 

  • Minerální látky jsou anorganické prvky, které jsou důležité jako základní složky kostí či zubů, ale jsou zásadní také pro zachování vnitřní rovnováhy organizmu. Důležité je, aby byl v krmivě poměr minerálů dobře vyvážený.

 

Zmíněné složky krmiva byste svému psovi měli dopřávat ať už ho krmíte granulemi, vařenou stravou nebo syrovou stravou (BARF). O výběru typu krmiva si budete moci přečíst v jednom z dalších článků.