Matčin pokřik byl na místě. Naše fenky se měnily v nerudné, vrčící, vzteklé, malé, zákeřné potvory. Na mladé psy působila mocně příroda, na naše dámy vyšší moc s cílem eliminovat všechno klučičí. Z jedné strany louky se mocnými skoky blížil pes, za ním klopýtal majitel. Směrem z louky prchala moje matka vláčeje za sebou fenku, která mezitím zkameněla v bojové pozici opancéřované želvy.

Jacku! Maxi! Bruno! Punťooo! K noze! Stůj! Sisinka hárá!“

Naštěstí mou budoucnost zachránila osvěta, náš veterinář a žlutá stužka.

Po celém světě se používá jednoduchý a efektivní trik. Na viditelné místo – na obojek nebo vodítko, stačí podobně nenaladěné slečně uvázat žlutou mašli. Ta je pro celé okolí prostým signálem, aby pejskovi poskytli větší prostor a bez zbytečného ptaní elegantně prošli dál.

Stužka není symbolem jen pro „naše hárání“.

Využít se dá pro malá štěňata, která ještě nejsou očkovaná a jejich majitelé chtějí být opatrnější, nebo pro starší psy, kteří mají na své vrtochy nárok. V mnoha případech je zbytečné riskovat sousedský konflikt v soudním řízení. Soused hají horší újmu na mladém psu, kterého ten starý téměř bezzubou dásní pokousal. Druhý naopak, že mladý pes vystresoval svým otřesným vtíravým chováním psa stárnoucího, který si už své užil a má přeci nárok na klidný důchod.

Žlutá mašle sluší i pejskům z útulku, a pomůže jim se v klidu rozkoukat a vyrovnat se s nepříjemným psychickým stavem, očuchat svého nového páníčka a svůj nový životní prostor.

I zde je na místě rozumná úměra. Žlutá stužka má nenápadným jasným povelem dát psovi prostor a čas.  Má dát i majiteli větší jistotu, že nebude muset řešit nepříjemnou situaci, kterou by třeba ani nemusel fyzicky dobře zvládnout. Nicméně. Majitelé psů, kteří mají se svým společníkem dlouhodobé výchovné problémy – by měli víc než na mocný vliv stužky spolehnout na pečlivý a důsledný výcvik

Rotvajlera s rozsápanou čivavou ve zpěněné tlamě neomluví ani žlutý přeliv.