Pobyt doma

V případě, že máte pejska nebo kočičku v bytě, je vhodné mu vytvořit klidné místo tam, kde proudí vzduch. Přímý průvan není vhodný, ale proudění vzduchu je opravdu důležité. V případě, že se očekává opravdu velké teplo, je ideální brzy ráno dobře vyvětrat, a pak "zatemnit" byt. Tedy pozavírat okna i dveře, zatáhnout žaluzie i rolety. Takto by se teplota přes den neměla v bytě vyšplhat do závratných výšek. Pokud tato opatření nepomáhají, může vám pomoci klimatizace nebo alespoň ventilátor, který vzduch rozhýbe a vytvoří příjemnější prostředí.

Velmi důležitý je i neustálý přístup k vodě, která při ochlazování pomáhá. Pejskovi můžete koupit i speciální chladicí matraci nebo mu někam dát vlhký ručník, který mu pomůže s ochlazováním. Pokud máte v bytě dlažbu, zkuste pejskovi dát vodu i do větší mělké misky, kde by si mohl ochladit tlapky. Nezapomínejte ani na to, že na procházky byste měli chodit brzy ráno nebo pozdě večer, kdy jsou teploty mírnější. Ráno můžete po procházce pejska osprchovat, snadněji tak přežije teplý den ve vaší nepřítomnosti.

Pokud žije vaše domácí zvířátko venku, v žádném případě ho nezavírejte do kotce, který je na slunci a neproudí v něm vzduch. Nechte psa raději volně v zahradě, kde si najde jemu nejpříjemnější místo, například ve stínu stromu. Na vytvoření stínu je vhodná i stříška bez bočních stěn, protože v ní proudí vzduch. Misku s vodou umístěte do stínu - na slunci by se mohla přehřát a pes ji odmítne. Výměna vody přes den může být, v případě že jste v zaměstnání, náročným úkolem - ale pokud máte ochotného souseda, všechno se dá vyřešit.

Skvělým a zábavným způsobem, jak se pejsek může ochladit, je i bazén. Nemusíte kupovat hned drahý originální bazén pro psy, stačí dětské pískoviště, dětský bazén s pevnými stěnami nebo obyčejná dětská vanička naplněná vodou. Samozřejmě záleží na velikosti vašeho pejska. Myslete vždy i na to, že takový bazének musí být bezpečný - malého psa jistě velkým a hlubokým bazénem nepotěšíte.

V případě, že se takto o pejska postaráte, nemělo by mu hrozit velké nebezpečí. Vysoké teploty hůře snášejí staré a obézní psy, proto se snažte vašeho pejska udržovat v ideální kondici. Při kočkách je postup podobný, avšak kočka asi neocení bazén, i když výjimky potvrzují pravidlo. Kočky jsou šikovné, a proto když mají možnost, najdou si vhodný úkryt před teplem a aktivní budou až když se ochladí.

Cestování

Jestli se se svým domácím mazlíčkem chystáte na cestu a venku má být horko, je ideální cestovat v noci, brzy ráno nebo pozdě večer. Pokud se však cestování v horku nelze vyhnout, zapněte v autě klimatizaci nebo alespoň nechte otevřené okénka, ať v autě proudí vzduch. Při delších cestách dělejte často přestávky a dejte pejskovi napít vody. Nezapomeňte auto zaparkovat ve stínu, aby se vám ještě více nevyhřálo. V případě, že na psovi vidíte, že mu je opravdu teplo, je vhodné ho zchladit. Namočte mu do vody tlapky, případně na něj dejte mokrý, studený ručník, který by mohl pomoci. Nezapomeňte ho neustále namáčet, protože po chvíli se jeho teplota vyrovná s teplotou těla pejska a chladící efekt je pak nulový.

!!! NIKDY nenechávejte pejska samého v zaparkovaném autě !!!

Ačkoliv se může zdát, že venku je příjemných 20°C, v autě zaparkovaném na slunci se teploty již za pár minut vyšplhají vysoko a váš pejsek by trpěl. Pokud je například venku teplota 24°C, v autě se po pár minutách vyšplhá na neuvěřitelných 48°C. Při 34°C venku, v autě teplota dosáhne až nesnesitelných 63°C již po pár minutách. Proto opravdu nikdy nenechávejte pejska v autě samého! Pokud víte, že potřebujete jít někam bez psa a venku je i jen 20°C, nechte jej raději doma.

V případě, že máte doma dlouhosrstého psa, je vhodné ho před letem ostříhat. Někdy je nutné toto stříhání opakovat i uprostřed léta, aby se váš pejsek cítil dobře a neměl problémy s přehříváním. I takto malý zásah bude mít velmi pozitivní účinky na vašeho psa a jeho zdraví. Velký pozor dávejte hlavně na pejsky s krátkou tlamou - jde hlavně o pekinéze, boxery, mopsy, a podobná plemena. Kvůli jejich anatomickému uspořádání dýchacích cest jim hrozí vyšší nebezpečí přehřátí. V horkém období zapomeňte na cyklistiku se psem či jiné náročné sporty, u kterých by se mohl přehřát. Psi dokážou fungovat až za hranice svých možností, a potom zkolabují. Raději se těmto rizikům vyhněte. Náhubky v letním období nejsou vhodné - psovi znemožňují ochlazování "pachtěním" a riziko přehřátí organismu se zvyšuje.

Pokud chcete, aby váš pes ve zdraví a pohodě přežil letní horka, dobře se o něj postarejte, příliš ho nezatěžujte a nevystavujte ho zbytečným rizikům v autě ani na náročných procházkách. Věřte, že v teple i hyperaktivní pes ocení pomalejší tempo a více odpočinku.